sobota, 21 listopada 2015

Jak załatwić sprawę w urzędzie


Wyrobienie dziecku paszportu. Meldunek tymczasowy. Gotowość dowodu  osobistego do osbioru. Wszystko to możesz sprawdzić w nowym serwisie www.obywatel.gov.pl.

Na stronie znajduje się 101 kart, w tym 82 opisujące bardzo przystępnym językiem najpopularniejsze usługi administracji publicznej dla obywatela.Wśród tych kart znajdują się również karty przybliżające obywatelom funkcjonowanie 19 wybranych rządowych portali tematycznych.Wreszcie informacje, jak załatwić sprawę w urzędzie, są dostępne w jednym miejscu. Bez podziału na resorty i właściwości, a według spraw życiowych. Opisy procedur są jak najprostsze. Każdy powinien je zrozumieć.

Na stronie www.obywatel.gov.pl dowiesz się np.: jak wyrobić dowód, paszport, prawo jazdy czy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Ile to kosztuje, jakie dokumenty trzeba wypełnić i gdzie się zgłosić. Struktura strony nie odzwierciedla podziałów resortowych, lecz systematyzuje usługi administracji publicznej według typowych zdarzeń życiowych. Wiarygodność opisów (kart) usług została zagwarantowana poprzez współpracę z merytorycznymi pracownikami ministerstw i jednostek podległych.

Cechą wyróżniającą stronę jest zrozumiały, prosty język opisu, np. zamiast „Świadczeniodawca powinien poinformować pacjenta o ewentualnej zmianie terminu udzielenia świadczenia" napiszemy „Lekarz musi cię poinformować o tym, że przesuwa termin wizyty".

Natomiast System informacji telefonicznej to rozwiązanie dla tych, którzy nie korzystają z Internetu. Dzwoniąc pod numery telefonu Informacji dla Obywatela, dowiemy się, gdzie załatwić swoją sprawę. Wystarczy zadzwonić pod numer 222 500 115, by bez wychodzenia z domu można dowiedzieć się, jak załatwić sprawę w 
urzędzie.

System będzie także zbierał informacje o najbardziej skomplikowanych dla obywateli sprawach. Będą oni mogli zgłaszać swoje postulaty oraz opinie na temat administracji rządowej. Informacje te będą później analizowane w celu zaproponowania zmian w prawie.

sobota, 14 listopada 2015

Sklep internetowy nie może odmówić zwrotu niestarannie opakowanego towaru


Sklep internetowy nie może również zastrzegać w regulaminie opłaty za zniszczenie, gdy towar został niestarannie zapakowany.

Aby dane postanowienie regulaminu sklepu internetowego mogło być uznane za niedozwolone, musi spełniać cztery przesłanki. Po pierwsze, postanowienie nie zostało indywidualnie uzgodnione z konsumentem, po drugie, ukształtowane przez postanowienie prawa i obowiązki konsumenta pozostają w sprzeczności z dobrymi obyczajami, po trzecie, powyższe prawa i obowiązki rażąco naruszają interesy konsumenta, a po czwarte – postanowienie umowy nie dotyczy sformułowanych w sposób jednoznaczny głównych świadczeń stron. Przy tym sprzeczność z dobrymi obyczajami i rażące naruszenie interesów konsumenta muszą zachodzić równocześnie.

Dobrym obyczajem jest, by przedsiębiorca nie wykorzystywał swej uprzywilejowanej pozycji kontraktowej będącej rezultatem stosowania przez niego jednostronnie ustalonego wzorca umowy. Oczekuje się w szczególności, by przedsiębiorca nie przenosił na konsumenta ryzyka związanego z prowadzeniem przez niego działalności gospodarczej, które wiąże się z ograniczeniem uprawnienia konsumenta do odstąpienia od umowy zawieranej na odległość.

Wyjątkowo krzywdzące dla konsumenta byłoby zastrzeżenie przez przedsiębiorcę niemożliwej do przewidzenia opłaty za zmianę stanu produktu czy opakowania, uznanej przez niego za zniszczenie. Jest raczej oczywiste, że konsument odstępujący od umowy winien zadbać, aby produkt nie uległ zniszczeniu w czasie transportu wskutek np. nieprawidłowego opakowania produktu. Niemniej jednak uzależnianie możliwości zwrotu świadczenia w pełnej wysokości od tego, czy starannie zapakowano przesyłkę, nie precyzując jednak, na czym staranność ta miałaby polegać, zasługuje na dezaprobatę.

Wprowadzenie do regulaminu postanowienia uprzedzającego konsumenta o naliczeniu przez przedsiębiorcę opłaty za zniszczenie w bliżej nieokreślonej wysokości mogłoby powodować u konsumenta strach przed skorzystaniem z przysługujących mu uprawnień. Gdyby bowiem towar uległ zniszczeniu, chociażby podczas transportu, konsument byłby narażony na poniesienie opłaty, na której wysokość nie miałby wpływu. Przy sprzedaży towarów na odległość trudno jest skontrolować, czy sprzedający zasadnie naliczył tak jednostronnie ustaloną opłatę.

Obowiązujące przepisy konsumenckie nie posługują się już sformułowaniem „czynności zwykłego zarządu" przy określaniu stopnia ingerencji konsumenta w zwracany towar. Przewidują, że odstępujący od umowy konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy, chyba że przedsiębiorca nie poinformował konsumenta o prawie odstąpienia od umowy (art. 34 ust. 4 ustawy z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta). Unijne przepisy wskazują pomocniczo, że chodzi o takie sprawdzenie cech i funkcji towaru, jakie byłoby możliwe, gdyby konsument kupował towar w sklepie stacjonarnym. Towar używany w szerszym zakresie także można zwrócić po odstąpieniu od umowy zawartej na odległość, lecz w takim przypadku konsument odpowiada za utratę jego warto

sobota, 7 listopada 2015

Jak sprawdzić punkty karne przez internet


Od stycznia bez wychodzenia z domu będzie można sprawdzić, ile zdobyliśmy punktów karnych, jakie dostaliśmy mandaty, jak również, które szkoły nauki jazdy są najlepsze.

Aby móc korzystać z dostępu online do informacji zebranych w nowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), trzeba będzie posiadać profil zaufany uwierzytelniony w systemie centralnej ewidencji kierowców. Jeśli jednak kierowca zechce znaleźć informację o ważności posiadanych uprawnień, to dodatkowo musi podać numer prawa jazdy.

Dwie kolejne e-usługi przeznaczone są raczej dla kandydatów na kierowców. Dzięki jednej z nich kandydat będzie mógł sprawdzić, która ze szkół nauki jazdy jest najskuteczniejsza pod względem zdawalności egzaminów. Dzięki drugiej, który z instruktorów ma najlepsze wyniki. Do uzyskania takich danych trzeba jednak podać numer ewidencyjny szkoły albo instruktora (to numer wpisu do ewidencji).

Na tym nie koniec. Kierowca z zaufanym profilem, który poda numer telefonu lub adres poczty i wyrazi zgodę na przesyłanie powiadomień, będzie otrzymywał informacje o ważności prawa jazdy i badań lekarskich, popełnionych wykroczeniach, mandatach i końcu okresu próbnego. Takie wymagania wynikają z projektu rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych, który nadzoruje CEPiK.

Wszystkie te informacje będą dostępne online dzięki uruchomieniu nowej ewidencji, tzw. CEPiK 2.0.