Wyrobienie dziecku paszportu. Meldunek tymczasowy. Gotowość dowodu osobistego do osbioru. Wszystko to możesz sprawdzić w nowym serwisie www.obywatel.gov.pl.
Na stronie znajduje się 101 kart, w tym 82 opisujące bardzo przystępnym językiem najpopularniejsze usługi administracji publicznej dla obywatela.Wśród tych kart znajdują się również karty przybliżające obywatelom funkcjonowanie 19 wybranych rządowych portali tematycznych.Wreszcie informacje, jak załatwić sprawę w urzędzie, są dostępne w jednym miejscu. Bez podziału na resorty i właściwości, a według spraw życiowych. Opisy procedur są jak najprostsze. Każdy powinien je zrozumieć.
Na stronie www.obywatel.gov.pl dowiesz się np.: jak wyrobić dowód, paszport, prawo jazdy czy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Ile to kosztuje, jakie dokumenty trzeba wypełnić i gdzie się zgłosić. Struktura strony nie odzwierciedla podziałów resortowych, lecz systematyzuje usługi administracji publicznej według typowych zdarzeń życiowych. Wiarygodność opisów (kart) usług została zagwarantowana poprzez współpracę z merytorycznymi pracownikami ministerstw i jednostek podległych.
Cechą wyróżniającą stronę jest zrozumiały, prosty język opisu, np. zamiast „Świadczeniodawca powinien poinformować pacjenta o ewentualnej zmianie terminu udzielenia świadczenia" napiszemy „Lekarz musi cię poinformować o tym, że przesuwa termin wizyty".
Natomiast System informacji telefonicznej to rozwiązanie dla tych, którzy nie korzystają z Internetu. Dzwoniąc pod numery telefonu Informacji dla Obywatela, dowiemy się, gdzie załatwić swoją sprawę. Wystarczy zadzwonić pod numer 222 500 115, by bez wychodzenia z domu można dowiedzieć się, jak załatwić sprawę w
urzędzie.
System będzie także zbierał informacje o najbardziej skomplikowanych dla obywateli sprawach. Będą oni mogli zgłaszać swoje postulaty oraz opinie na temat administracji rządowej. Informacje te będą później analizowane w celu zaproponowania zmian w prawie.